Sağlık

“Cep telefonu kullanımı obeziteye davetiye çıkarıyor” uyarısı

Doç. Murat Doğan, çocuklar için “ne kadar kilolu o kadar sağlıklı” söyleminin yanlış olduğunun artık kabul edildiğini belirtti.

Obezite ile ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde bu telaffuzun ve değişen yaşam tarzının sonuçlarının net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Doğan, dünya genelinde yüzbinlerce çocuğun obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklarla uğraşmak zorunda kaldığını söyledi.

Aynı durumun Türkiye için de geçerli olduğunu kaydeden Doğan, obezitenin genel olarak vücut ağırlığının boy oranına göre artması olarak tanımlandığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Son 12 yılda obezite sıklığı yüzde 50 arttı. Hızlı yenen fast food gibi sağlıksız besinler, bitki liflerinden fakir ve yağ oranı yüksek beslenme obeziteye neden olan değerli etkenlerden biri. cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik ürünlerin yaygınlaşması obeziteyi artırmıştır.

Hastalarda tedavi anlamında öncelikle tıbbi beslenme tedavisi ve uygun bir eğitim programı başlatılmalıdır. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda hastalarımıza fayda sağlayabilecek yeni ve yeni tedavilere başlanmalıdır. Medical Point Gaziantep Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği olarak hastalarımıza en güncel medikal tedaviler başarıyla uygulanmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu