Teknoloji

Meta kabul etti! Dünyayı sarsan skandalın ardından rekor tazminat

2018’de Meta Platforms Inc.’in (META.O) İngiliz siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerine erişmesine izin verdiğine dair iddiaların yol açtığı uzun süredir devam eden bir dava, 725 milyon dolarlık bir uzlaşmayla sonuçlandırılıyor.

Skandalın merkezinde yer alan ve kapatılan Cambridge Analytica, Donald Trump’ın 2016’daki başarılı başkanlık kampanyası için çalıştı ve seçmen profili oluşturma ve hedefleme için milyonlarca Facebook hesabındaki kişisel bilgilere erişti. Cambridge Analytica, hedeflenen reklamları kullanarak seçmen davranışını etkilemek için MyDigitalLife adlı bir anket uygulaması aracılığıyla on milyonlarca Facebook kullanıcısından veri aktardı.

Meta’nın (daha sonra Facebook olarak anılacaktır) Federal Ticaret Komitesi (FTC) ile bir anlaşmanın modülü olarak 5 milyar doları, yanıltıcı yatırımcılar için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ve Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi’ne 100 milyon doları. 500.000 £ (600.000 $) ödeme ile çeşitli para cezalarına ve yerleşim yerlerine yol açtı.

FAZLA ORGANİZASYONA SIZDIRILMIŞ OLABİLİR

Aradan geçen yıllarda Meta, sosyal ağa gönüllü olarak kaydolanların gerçek bir kapanma beklentisi olmaması gerektiğini savunarak, birden fazla Facebook kullanıcısının şikayetlerine yol açan davadan geri adım attı.

Bu toplu dava davasının başlangıç ​​noktası Cambridge Analytica olsa da, Facebook’un kullanıcı verilerini uygunsuz bir şekilde kullanmış olabilecek diğer üçüncü tarafları da kapsayacak şekilde genişlediği de vurgulanmaktadır.

“GRUP EYLEMİNDEKİ EN BÜYÜK MİKTAR”

Davacıların avukatları, önerilen uzlaşmayı ABD veri gizliliği kümesi davasında şimdiye kadar elde edilen en büyük ve Meta’nın bir toplu davayı çözmek için şimdiye kadar ödediği en yüksek meblağ olarak nitelendirdi. Davacıların baş avukatları Derek Loeser ve Lesley Weaver yaptıkları ortak açıklamada, “Bu tarihi anlaşma, bu karmaşık ve yeni gizlilik davasında sınıfa anlamlı bir rahatlama sağlayacaktır.”

META YANLIŞI KABUL ETMEZ

Meta, San Francisco’daki bir federal yargıcın onayına tabi olarak, anlaşmanın bir parçası olarak herhangi bir yanlış yapmayı reddetti. Şirketten yapılan açıklamada, “Son üç yılda gizliliğe yaklaşımımızı yeniledik ve kapsamlı bir gizlilik programı uyguladık. Bu anlaşma topluluğumuzun ve hissedarlarımızın yararınadır.”

Meta’nın kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg daha önce Kongre’den önce skandalla ilgili sözler vermiş olsa da, yanıtları biraz kaçamak oldu ve kısa süre sonra, AB Parlamentosu önünde dikkatle incelenmiş bir ifadeyle birlikte Meta’nın üst kademesi konu hakkında konuştu. daha fazla doğrudan sorgulamaya maruz kalması gerekmedi. Ancak, yaklaşan bu duruşmada, Zuckerberg, eski COO Sheryl Sandberg ve yeni COO Javier Olivan, yaklaşan bir duruşmada tekrar ifade vermeye hazırlanıyor. Bu, Meta’nın açıkça istemediği ve süreksiz bir anlaşmaya varıldığı için olmayacağı bir şeydir.

BİR SONRAKİ DURUŞMADA ANLAŞMA

Ancak anlaşma henüz resmiyet kazanmadı ancak 2 Mart 2023’teki bir sonraki duruşmada kesinleşip imzalanması bekleniyor. Tüm bu anlaşma sürecinin yanında Meta, Cambridge Analytica davasından da kurtulmuş gibi görünmüyor. tamamen. Çünkü Washington DC, Zuckerberg’e bizzat dava açtı ve skandal başarısızlıklardan kendisinin sorumlu olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu